Poradnik kajakowy Roztocze- czyli jak się przygotować do spływu?

Co zabrać na spływ kajakowy?

-Picie, jedzenie

-Nakrycie głowy

-Krem do opalania i środek na komary, kleszcze

-Ubranie na zmianę

-Buty pozwalające wejść do wody np. neoprenowe, klapki, sandały

-Wodoodporne opakowanie na telefon, aparat, worek na plecak

Gdzie na kajaki z dziećmi?
Zastanawiasz się, gdzie się wybrać na kajaki z dziećmi? Świetnie trafiłeś. Rzeka Tanew jest jest rzeką nizinną, spokojnie płynącą, a przede wszystkim bezpieczną. Na spływy z dziećmi proponujemy trasy rekreacyjne i niezbyt długie. Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo kajakarzy, dlatego dla każdego uczestnika spływu zapewniamy kamizelki asekuracyjne i ratunkowe (w różnych rozmiarach). Najmłodsze maluchy, które u nas pływają mają po 2 latka. Posiadamy bardzo wygodne kajaki Vista z miejscem na dodatkowe siedzenie dla dziecka (jako 3 osoba w kajaku). Zabawa na świeżym powietrzu, kontakt z przyrodą, przeżywanie przygód- to jest to co dzieci lubią najbardziej.    
Kto może wypożyczyć kajak?
Wypożyczyć kajak może każdy, wystarczy mieć ukończone 18 lat. Osoby małoletnie mogą pływać kajakami pod opieką rodziców lub opiekunów. Od uczestników spływów nie jest wymagane posiadanie żadnych uprawnień (np. karta pływacka). Nie mamy limitu minimalnej ilości kajaków, organizujemy spływy także indywidulane nawet dla 1 osoby. 
Jak mogę zarezerwować kajak?
Kajaki rezerwujemy telefonicznie. Wystarczy do nas zadzwonić pod nr telefonu: 696 036 147 Odpowiadamy także na emaile, z uwagi na charakter naszej pracy preferujemy kontakt telefoniczny.
Jak długo trwa sezon kajakowy?
Pierwsi zapaleni miłośnicy kajakarstwa pojawiają się na rzece Tanew już w połowie kwietnia. Oficjalne rozpoczęcie sezonu wyznacza długi weekend majowy. Kajakami na Roztoczu pływam, aż do początku października.  
Co ubrać na kajaki?
W upalne dni polecamy ubrać jasne przewiewne ubranie. Konieczne jest także nakrycie głowy chroniące nas przed słońcem, przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne. Obuwie neoprenowe, klapki, japonki lub sandały uchronią nasze stopy przed skaleczeniami. Pamiętajmy o zapasowym komplecie ubrań. 
Kiedy pogoda jest niepewna, warto zabrać cieplejszą odzież i płaszcz przeciwdeszczowy. Przydać się mogą rękawiczki kajakowe.   
Czy pływanie kajakiem jest bezpieczne?
Tanew jest bardzo bezpieczną rzeką do pływania kajakami. Woda w okresie letnim ma średnio 70 cm głębokości (sięga za kolana do pasa). Nie występują tu bystrza czy progi skalne. Nie zapominajmy jednak, że woda to żywioł i zachowajmy ostrożność. Szczególnie należy uważać przy wsiadaniu i wysiadania z kajaka, bo wtedy najczęściej zdarzają się wywrotki. Dla wszystkich uczestników spływów kajakowych po Tanwi zapewniamy kapoki. Osoby nie umiejące pływać prosimy o ich nie zdejmowanie! Nasze kajaki Angielskiej firmy Perception model Vista są bardzo stabilne na wodzie i mało wywrotne. Rzekę Tanew chętnie wybierają rodziny z dziećmi oraz osoby nie umiejące pływać chcące zacząć swoją przygodę z kajakarstwem. 
Czy muszę zadeklarować czas pływania kajakiem? 
Wypożyczając kajak w firmie Przeprawa nie musisz z góry deklarować czasu spływu. Kajak masz do dyspozycji na cały dzień. Podczas spływu można się zatrzymywać na licznych piaszczystych plażach, opalać się, pływać w rzece Tanew. Polecamy wziąść na spływ trochę prowiantu i zrobić na brzegu rzeki ognisko.
Gdzie mogę zostawić samochód podczas spływu kajakowego?
W czasie spływu kajakowego samochód można zostawić u nas w bazie w miejscowości Pisklaki. Jest to bezpieczne miejsce. Z tego miejsca zabierzemy Cie na początek wybranej trasy, a po spływie przywieziemy z powrotem.
Kajaki Roztocze

 Nigdy nie pływałeś kajakiem? Zastanawiasz się co wziąć na spływ kajakowy? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik kajakarza, w którym odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.  

 Polacy polubili aktywny wypoczynek. Zamiast leniuchować w domu przed telewizorem, wolimy wybrać się na rowery, spacer czy nad wodę. Kajaki to przede wszystkim dzika przyroda i przygoda. 

Krótka trasa na początek

 Jeśli wybierasz się na kajaki po raz pierwszy- polecamy spływ jednodniowy. Mamy do wyboru wiele ciekawych tras np. Osuchy- Pisklaki (ok. 2,5h) lub Pisklaki- Stare Króle (ok. 4h). Jeśli spodoba Ci się taka forma aktywnego wypoczynku (gwarantujemy, że tak będzie) to nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na kolejny spływ. Nie musisz się martwić swoją kondycją fizyczną. Tanew jest wartką rzeką, wystarczy tylko wiosłem korygować kurs i można spokojnie dopłynąć do mety. Na kajakach doskonale radzą sobie osoby starsze po 60- tcejak i małe dzieci. Szczególnie dla maluchów spływy kajakowe to niezapomniana przygoda, którą zapamiętają na długo.

Jak przebiega spływ kajakowy?

 Przede wszystkim najpierw trzeba do nas zadzwonić i zarezerwować kajaki. Mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji spływów kajakowych i chętnie odpowiemy Ci na wszystkie pytania. Nasza firma PRZEPRAWA Sławomir Przytuła jest firmą rodzinną, do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Zadowolenie uczestników spływu to nasz priorytet. Przy rezerwacji telefonicznej należy podać planowaną ilość uczestników, wybrać trasę i podać orientacyjną godzinę rozpoczęcia spływu. Następnie w dniu spływu należy przyjechać do miejscowości Pisklaki 28 A, gdzie znajduje się nasza baza. Tutaj w bezpiecznym miejscu można zostawić swój samochód. Na miejscu dobieramy sprzęt kajakowy, przymierzamy kapoki. Jest tu także toaleta, z której można bezpłatnie skorzystać. Radzimy nie zabierać na spływ kosztownych rzeczy, możemy je przechować i oddać po spływie. Telefony komórkowe, aparaty i inną elektronikę zabezpieczamy w hermetycznych opakowaniach. Plecaki najlepiej zapakować w worki hermetyczne, sprawdzają się również worki na śmieci. 

Bagaże spakowane, kajaki czekają gotowe na przyczepie, pora rozpocząć przygodę po Tanwi! Uczestników zabieramy na miejsce rozpoczęcia spływu. Jeśli wypływają państwo z miejscowości Pisklaki to do rzeki dzieli nas jedynie 300 m. Na inne odcinki rzeki zawieziemy państwa naszymi busami. Kiedy już dotrzemy na miejsce raz jeszcze wytłumaczymy, w którym miejscu należy skończyć spływ. W razie potrzeby udzielimy krótkiego szkolenia jak pływać kajakiem. Nadszedł wreszcie wyczekiwany moment, wiosła w dłonie wsiadamy do kajaka i płyniemy! 

Wokół rozchodzi się śpiew ptaków. Trasy spływów przebiegają przez obszar siedliskowy natura 2000 Dolina Dolnej Tanwi To zdumiewające ile różnych ptasich odgłosów można tutaj usłyszeć. Na spływ trzeba zabrać "coś na ząb" i dużo wody w upalne dni. Na trasie można zatrzymać się na jednej z licznych piaszczystych plaż i zorganizować piknik lub zrobić ognisko. Wypożyczając u nas kajaki mają je państwo do dyspozycji na cały dzień, więc nie trzeba się śpieszyć z dopłynięciem do mety. Podane czasy przy trasach mają charakter czysto informacyjny, jest to czas płynięcia średnim tempem nie uwzględniający przystanków.   

 Po dopłynięciu do mety trzeba do nas zadzwonić. Zabierzemy państwa z powrotem do naszej bazy, gdzie znajdują się wasze samochody. Na miejscu można skorzystać z łazienki i wziąć prysznic. Istnieje możliwość zorganizowania grilla pod wiatą lub ognista. Trzeba mieć własny prowiant albo na miejscu można go nabyć w sklepie.